Thalie


Persistentní svět hry Neverwinter Nights
It is currently 19:47 28. Mar 2024

All times are UTC + 1 hour [ DST ]





Post new topic Reply to topic  [ 40 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Hraní paladina
PostPosted: 14:30 23. Aug 2011 
Offline
Bůh
User avatar
 ICQ  Profile

Joined: 13:37 02. Feb 2008
Posts: 2654
Location: Praha
Protože v poslední době se vyrojilo paladinů jako hub po dešti, dovolím si sem dát odkaz na příručku pro hraní paladina z edice AD&D, dokonce v českém překladu.

Rozhodně to není míněno jako nějaké přikázání jak hrát, nesnažím se z toho udělat ani obecnou pravdu nebo co koho ještě může napadnout a napadá. Některým jedincům dokonce ani nedoporučuji otevírat a začínat jakoukoli polemiku! :D

Nicméně! Pro hlavně začnající hráče je to příručka plná krásných příkladů, vysvětlení toho, co je to étos, co jsou ctnosti paladina a jak se tak nějak předpokládá, že bude chovat, spolu s příklady.

Různé "druhy" paladinů v knize popsané také umožňují slušnou variabilitu, ačkoli základ, tedy morální cíle, zásady a podobně jsou stále stejné a tytéž.

Věřím že těm, kteří se nechají inspirovat při hraní svého paladina, aby byl skutečným významem toho slova, to přinese jen prospěch, nebo alespoň poučení. Protože hrát paladina není lehké, opravdu není:)) Já osobně si myslím, že to nikdy nedokážu, ale rozhodně mě příručka motivovala a navedla (pro mě) dobrým směrem.

Tedy, milí uctívači nekompromisního dobra, stahujte a čtěte!
http://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?f=72&t=1275

P.S. Zarytým odpůrcům křesťanských hodnot ani nedoporučuji otevírat, případně předtím pokropit monitor panenskou krví. Ne že by to pomohlo.

P.P.S. Pravidla pro koně, koníky, slony a pštrosy si prosím odmyslete:)

_________________
Ryudern Tann - 29 level fňukna, 1 level "muž".
Píšu přesně to, co mám na mysli. Nemohu za to, že někteří čtou to, co mají na mysli oni.
Vrchní prohledávač cizích trezorů, zabavovatel dóz, nejvyšší šátrač ve stolcích a pověřený prohmatávač koberců.


Last edited by Braenn on 16:50 23. Aug 2011, edited 1 time in total.

Top
Reply with quote  

 Post subject: Re: Hraní paladina
PostPosted: 14:36 23. Aug 2011 
Offline
Ďábel
User avatar
 ICQ  Profile

Joined: 21:37 08. Aug 2008
Posts: 6885
Location: Praha
Četbu příručky doporučuje 10 z 10 paladinů a 3 z 500 zubních lékařů.
Kropení panenskou krví (musí být menstruační) doporučuje 5 z 10 mágů a 7 z 10 okultistů.

_________________
Kraki Skengdrang a nejzlejší DM


Top
Reply with quote  

 Post subject: Re: Hraní paladina
PostPosted: 14:49 23. Aug 2011 
Offline
Bůh
User avatar
 ICQ  Profile

Joined: 13:37 02. Feb 2008
Posts: 2654
Location: Praha
A na to, proč tak málo zubních lékařů tuto příručku doporučuje... vám také příručka odpoví :))

_________________
Ryudern Tann - 29 level fňukna, 1 level "muž".
Píšu přesně to, co mám na mysli. Nemohu za to, že někteří čtou to, co mají na mysli oni.
Vrchní prohledávač cizích trezorů, zabavovatel dóz, nejvyšší šátrač ve stolcích a pověřený prohmatávač koberců.


Top
Reply with quote  

 Post subject: Re: Hraní paladina
PostPosted: 15:47 23. Aug 2011 
Offline
Ďábel
User avatar
 WWW  ICQ  Profile

Joined: 15:24 23. Jun 2007
Posts: 6754
Location: Severní okraj Středozemě
Braenn wrote:
...málo zubních lékařů tuto příručku doporučuje...
Tohle byl důvod si příručku otevřít...a už vím, nad čím se budu bavit ve vlaku z práce. Namátkou cituji:
Code:
...paladinovy zuby ... odolné proti bakteriálnímu  rozkladu... stále na ně může působit eroze skloviny.
Četbu příručky nyní doporučuje 12 z 8 smíšků a rejpalů!
P.S.
:lol:Jo a už vím, odkud mají někteří hráči "touhu" implementovat do hry systém vyměšování. Neb porušení je pro paladina činem spadajícím do kategorie: "Kategorie 2: závažná porušení"! A vy milí čtenáři, bojte se trest za hříchy vaše v kategorii této!!
P.P.S.
Čert vem paladiny (a to doslovně), ale taková příručka, jak hrát elfy, kéž by byla. To co se občas "vydává" za elfy *oklepe se* :lol: :lol: :lol: .

_________________
Síla tě osvobodí! - Sithský kodex, 12.12.2011 (TOR-preorder)
Bylo to peklo! - Error 37, Error 3005, Error 3007, 15.5.2012 (Diablo3)
Až s vámi skončím, nebudete věřit vlastní mysli! - Mesmer, 28.8.2012 (GW2)
Historie umírá s těmi, kteří ji pamatují. - Din Dagor, Mrazen 1147 (EQ)
Tento rok bude začátek konce. - neznámý vojín


Top
Reply with quote  

 Post subject: Re: Hraní paladina
PostPosted: 16:29 23. Aug 2011 
Offline
Šlechtic
 Profile

Joined: 22:47 15. Nov 2010
Posts: 325
Nedalo mi to a knihu jsem po letech otevřel..... je to věkem, když jsem ji otevřel poprvé měl jsem posvátné mrazení v zátylku, ted to čtu a místo mrazení mám pobavený úsměv..... Úplně vidím Paladina se mořským koníkem po boku :D Ale jo ty zásady tam nejsou špatný, jen je to dlouhý a ztrácej se v objemu speciálních pravidel......

Daleko víc se mi líbila jen neobyčejná přísaha v Dračím Srdci. Dá se přečíst, dá se naučit možná i pochopit a dá se jí řídit......
4 cnosti Katarů pak doplní zbytek.

za zásadní bych považoval připomínku, že paladin nikdy neměl byt class v RP světech, snažit se být pladin je cesta, ke po které se má jít.... a na konci života skutky určí zda jím byl či ne.

Odebírat pladinovi moc, či jiné nástroje na vynucení paladinství v podstatě není možné prosadit, protože by to bylo nefer vůči kněžím, kdy ty nejlepší školy maj ti bozi, co vlastně nic nechtejí....... Nutit "paladina" k paladinství je pak ve světle souvislostí velmi komplikované.

PS: uplně vidím Moruse: *hromovým hlasem* "Málo jsi chlastal Cortézi, viděl jsem k ránu v tvých očích náznak střízlivosti!!!" dramatická pomlka "A vopíchal jsi jen 3 děvky. Jak k tomu přijdou ty vostatní, co v tom bordelu dělají?!" "Nerespektujš mé zásady!" "Za trest ti odebírám tajemství imploze dokud se nepolepšíš." Jen jse si vzpomněl na jednoho kněze no...... a jak asi vypadá jeho bůh......


Top
Reply with quote  

 Post subject: Re: Hraní paladina
PostPosted: 16:47 23. Aug 2011 
Offline
Bůh
User avatar
 ICQ  Profile

Joined: 13:37 02. Feb 2008
Posts: 2654
Location: Praha
Alvarion wrote:
za zásadní bych považoval připomínku, že paladin nikdy neměl byt class v RP světech, snažit se být pladin je cesta, ke po které se má jít.... a na konci života skutky určí zda jím byl či ne.


Tohle naprosto nechápu:) Nemá být class v RP světech, bohové, a v jakých tedy? Život paladina je cesta, ale není tak těžké si říct ještě během ní, zda dodržují zásady:) Navíc většina paladinů má ty zásady dané řádem. A hrajeme ve světě, kdy bůh umí dát svůj nesouhlas... dost najevo, třeba tím, že odepře svou moc. A máš po kouzlení.


Alvarion wrote:
Odebírat pladinovi moc, či jiné nástroje na vynucení paladinství v podstatě není možné prosadit, protože by to bylo nefer vůči kněžím, kdy ty nejlepší školy maj ti bozi, co vlastně nic nechtejí....... Nutit "paladina" k paladinství je pak ve světle souvislostí velmi komplikované.


což je právě důvod, proč by paladini tu příručku - ano, odmyšleno od všech olifantů a koníků a ADD příšerností - číst. Není možné nutit paladinovi být paladinem, ovšem potom by hráč po tomto přesvědčení neměl sahat:) A pokud je hráč paladin a je součástí nějaké církevní nebo jiné organizace, potom, v souladu s přesvědčením, by měl ony tresty i jiné věci přijímat a sám.
Ovšem, koho nejde "nutit" do hraní paladina, a přece si ho bere, nejde nutit do hraní ničeho, a takovými lidmi se moc nemá cenu zaobírat. Každý své cesty strůjce.

A fascinuje mě tvůj přístup "bylo by to nefér, protože nejlepší školy", stejně jako tvrzení, že bozi nic nechtějí. Všichni bohové něco chtějí, minimálně aby jejich klerik žil podle jejich aspektů, modlil se, šířil víru, bla bla.. to že to většina kleriků nedělá, není chybou nastavení:) Příručka pro kněze by se šikla úplně stejně.

Alvarion wrote:
PS: uplně vidím Moruse: *hromovým hlasem* "Málo jsi chlastal Cortézi, viděl jsem k ránu v tvých očích náznak střízlivosti!!!" dramatická pomlka "A vopíchal jsi jen 3 děvky. Jak k tomu přijdou ty vostatní, co v tom bordelu dělají?!" "Nerespektujš mé zásady!" "Za trest ti odebírám tajemství imploze dokud se nepolepšíš." Jen jse si vzpomněl na jednoho kněze no...... a jak asi vypadá jeho bůh......


Odsuzovat boha na základě hry hráče je poněkud opačný přístup, pominu li absurditu příkladu samotného:)

_________________
Ryudern Tann - 29 level fňukna, 1 level "muž".
Píšu přesně to, co mám na mysli. Nemohu za to, že někteří čtou to, co mají na mysli oni.
Vrchní prohledávač cizích trezorů, zabavovatel dóz, nejvyšší šátrač ve stolcích a pověřený prohmatávač koberců.


Top
Reply with quote  

 Post subject: Re: Hraní paladina
PostPosted: 16:52 23. Aug 2011 
Offline
Šlechtic
 Profile

Joined: 22:47 15. Nov 2010
Posts: 325
Celý můj příspěvek jsi nepochopila. Děkuji za snahu se o to pokusit.


Top
Reply with quote  

 Post subject: Re: Hraní paladina
PostPosted: 16:54 23. Aug 2011 
Offline
Čestný člen týmu Thalie
User avatar
 Profile

Joined: 14:21 13. Feb 2010
Posts: 9273
Location: Brno/"Znojmo"
Jen stále nechápu, proč má být paladin spojen s nějakými křesťanskými zásadami. V singlu byla celkem úspěšně použitá paladinka bohyně magie, která bude mít asi celkem značně odlišné zásady od třeba místního Dei-Ananga. Na TH je fajn ta hráčská volnost, že tu sice jsou reálie, které to ohraničují, ale není tu žádný inkvizitor, který by to vynucoval. Vím, že to jen silně navrhujete, ale paladin se dá hrát vícero směry. ;)

_________________
.


Top
Reply with quote  

 Post subject: Re: Hraní paladina
PostPosted: 16:57 23. Aug 2011 
Offline
Bůh
User avatar
 ICQ  Profile

Joined: 13:37 02. Feb 2008
Posts: 2654
Location: Praha
Alvarion wrote:
Celý můj příspěvek jsi nepochopila. Děkuji za snahu se o to pokusit.


:biggrin: Rádo se stalo!

_________________
Ryudern Tann - 29 level fňukna, 1 level "muž".
Píšu přesně to, co mám na mysli. Nemohu za to, že někteří čtou to, co mají na mysli oni.
Vrchní prohledávač cizích trezorů, zabavovatel dóz, nejvyšší šátrač ve stolcích a pověřený prohmatávač koberců.


Top
Reply with quote  

 Post subject: Re: Hraní paladina
PostPosted: 17:07 23. Aug 2011 
Offline
Bůh
User avatar
 ICQ  Profile

Joined: 13:37 02. Feb 2008
Posts: 2654
Location: Praha
Nalkanar wrote:
Jen stále nechápu, proč má být paladin spojen s nějakými křesťanskými zásadami. V singlu byla celkem úspěšně použitá paladinka bohyně magie, která bude mít asi celkem značně odlišné zásady od třeba místního Dei-Ananga. Na TH je fajn ta hráčská volnost, že tu sice jsou reálie, které to ohraničují, ale není tu žádný inkvizitor, který by to vynucoval. Vím, že to jen silně navrhujete, ale paladin se dá hrát vícero směry. ;)


To je snadná odpověd.

a) Paladin jako takový vznikl z ideálu rytíře, který pochází z - co si budeme povídat - křesťanských ideálů urozeného bojovníka, ba dokonce později rytíře církevního. Křesťanského. Takto to ADD prostě spáchalo a převzalo.

b) Křesťanské hodnoty, jakkoli se na to díváš, jsou ideálem dobra i dobrého přesvědčení, obzvláště zákonného a jsou nám národopisně nejblíž. Hovořím hlavně o Novém zákoně. O tom, zda to bylo nebo nebylo tak ve skutečnosti se nemá cenu bavit, ale ve své podstatě - proto mluvím o ideálu - to tak prostě je. Hrát nějakého paladina Zenu bych třeba nedokázala, alébrž té jejich filosofii houby rozumím.

Z toho důvodu i paladinka bohyně magie, je li paladinkou a je li (a musí být!) dobrou a zákonnou, pak má možná - (Četl jsi tu příručku? Něco podobného tam zmiňují) - jiné zvyklosti, závislé na kraji, ale přesto je onen ideál dobra a poslušnosti jako takový zachován, neboť jinak by nebyla její bohyně dobrou bohyní a tudíž by neměla paladina, jak ho pravidla vnímají. A musí ty zásady, ať je k tomu zapotřebí každodenní močení na krokodýlí modlu nebo bičování zad, dodržovat. Bezpodmínečně.

Což je právě důvod toho, proč shledávám osobně ty texty přínosné - protože celé povolání paladina stojí na absolutní poslušnosti, morálce a hodnotách, z nichž nesmí slevit, a alespoň tento fakt je dobré mít na zřeteli.Což bohužel něco hráčů neuhrává nebo to neví, i když třeba pozorujeme snahu.
Už je mi v zásadě jedno, jaké ty dobré (!) zásady jsou, ale jak se zvolí, musí se dodržovat.

Nu a zrovna na Thalce je Dei-Anang a Juana tomu křesťanskému náboženství docela blízko, nebo spíš zobrazuje určité jeho aspekty přitažené do extrému fantasy světa a toho, že Bůh tu není "něco někde neuchopitelného". Stejně jako zbytek Karathy je postaven na morálních hodnotách, téměř stejných jako jsou ty naše (opět do extrému a více ke "středověku" co se týče trestů atd.), tak potom logicky paladini jsou představitelé těchto - od základu křesťanských - hodnot.

Ano, já vím že chováš ke všemu křesťanskému neutuchající zášť, a nesnažím se ti rozhodně víru nějak propašovat nebo tě nutit k hraní paladina, jen ti odpovídám, proč zrovna paladinské hodnoty obecně stojí na morálce křesťanské a ne třeba starořímské nebo budhistické. Ze stejného důvodu, jako se 99% fantasy světů odehrává v "evropském středověku" a ne v "starověké Africe". Je nám to blíž.

Ale ráda se podívám, jak si vystřihneš paladina, který to bude dělat jinak, aniž by přestal být paladinem, dobrým a zákonným. Bez ironie.

_________________
Ryudern Tann - 29 level fňukna, 1 level "muž".
Píšu přesně to, co mám na mysli. Nemohu za to, že někteří čtou to, co mají na mysli oni.
Vrchní prohledávač cizích trezorů, zabavovatel dóz, nejvyšší šátrač ve stolcích a pověřený prohmatávač koberců.


Last edited by Braenn on 17:32 23. Aug 2011, edited 7 times in total.

Top
Reply with quote  

 Post subject: Re: Hraní paladina
PostPosted: 18:39 23. Aug 2011 
Offline
Bůh
User avatar
 Profile

Joined: 01:53 05. Dec 2010
Posts: 4507
Location: Land Down Under
Třeba takovej Ichigo z bleache je taky paladin. A s křesťanstvím to nemá co dělat. Má ideály, má schopnosti, které nejsou tak uplně jeho zásluha a má odhodlání chránit to, v co věří že je správné. Sice tu velkodušně prohlašuješ, že nikomu nic nenutíš, což je v pořádku, ale mezi řádky jde krásně vyčíst "kdo podle toho nehraje, není u mě žádný paladin".

_________________
Ignore list: Theogil I, Krysak, Koninho87, Kokosak, Grin, efu_redo

Pain is temporary. Victory is forever.


Top
Reply with quote  

 Post subject: Re: Hraní paladina
PostPosted: 18:43 23. Aug 2011 
Offline
Urozený
User avatar
 ICQ  Profile

Joined: 17:07 12. Nov 2008
Posts: 2163
Location: Praha
Braenn wrote:
Už je mi v zásadě jedno, jaké ty dobré (!) zásady jsou, ale jak se zvolí, musí se dodržovat.

Braenn wrote:
Píšu přesně to, co mám na mysli. Nemohu za to, že někteří čtou to, co mají na mysli oni.


Top
Reply with quote  

 Post subject: Re: Hraní paladina
PostPosted: 18:50 23. Aug 2011 
Offline
Čestný člen týmu Thalie
User avatar
 Profile

Joined: 14:21 13. Feb 2010
Posts: 9273
Location: Brno/"Znojmo"
Prasokralik wrote:
Třeba takovej Ichigo z bleache je taky paladin. .... má schopnosti, které nejsou tak uplně jeho zásluha


Technicky vzato, Ichigo přišel o vypůjčené schopnosti poté, co mu je Byakuya odebral, když jej porazil. Další jeho schopnosti jako shinigamiho jsou jeho vlastní, které probudil výcvikem u Urahary, takže to není tak úplně pravda... :mrgreen:

Prasokralik wrote:
Sice tu velkodušně prohlašuješ, že nikomu nic nenutíš, což je v pořádku, ale mezi řádky jde krásně vyčíst "kdo podle toho nehraje, není u mě žádný paladin".


Prasokralik to vyjádřil dobře tu tvojí nabídku, že ráda uvidíš mého paladina, který nebude třeba dle vašeho. Jednou jsem to zkusil, znova se namáhat nebudu, abych vás pobavil. 8)

_________________
.


Top
Reply with quote  

 Post subject: Re: Hraní paladina
PostPosted: 18:56 23. Aug 2011 
Offline
Velmistr
User avatar
 Profile

Joined: 12:56 05. Dec 2010
Posts: 1053
No, paladin má původ ve starověkém Římě, kdy se jednalo hlavně o osobní gardu císaře. Tudíž už tehdy tam určitě hraly velky faktor ctnosti jako odhodlani oddanost atd. V dnešní době je paladin představovan ideálem rytíře blížící se křesťanským křižákům. Paladin jako takový v dnešním pojetí je bojovník vyvoleny (ne nezbytně) bohem a utvrzen vírou ve svou představu Boha/Bohů/Bůžků.

Z celého vyplývá, že nomád z pouště bojující ve jménu Lilith a držící se pevných zásad cti může být označován za paladina. (rytíř jako takový je šlechtický titul a né přímo povolání)

Tudíž má představa hezky hraného paladina je bojovník vázaný jistým kodexem a pevně přesvědčen o své víře a neuhonosti svého boha.

Pokud jde o knížku, kterou sem postovala Braen, letmo jsem to prolítla a dávám palec nahoru (obzvláště, pokud hcete být paladinové s vírou v Dei- Ananga, či Juanu) a určitě nebude na škodu si to přečíst :)

Když se zmiňuji o Braen, Ryu by byl skvělý rytíř. Je oddaný, silně věřící a hlavně dostatečně fanaticky na to být bojovníkem světla.. :-D

Protějšek paladina je jistě BG, takový padlý paladin, který, například, mohl být neuhonym bojovníkem světla, ale hráblo mu a bojuje pro zlo. Ale stále u takovýchto povolani mi prostě sedí pevný kodex cti a chování všeobecně. Dovedu si představit souboj hezky zahrany paladin vs hezky zahrany BG, kdy i zlouni mají svůj smysl pro pokřivenou spravedlnost a čest... :)

Takže knížku bych vážně brala jen jako doporučení a takovou pomůcku pro ty, kteří si nejsou jistí. Samozřejmně Thalie je svět, kde si každý může vyblbnout svou fantasii podle představ a nikdo mu v tom bránit nebude a nebude mu říkat jak a co má hrát (pro slovochytače: v mezích normálu a logiky).

Bylo tu už hodně jinych směrů (Braen si jistě vzpomene na Rytíře z Caironu atp) a pokud to má hlavu a patu, nikomu se v ničem bránit nebude :)

Takže koneckonců je jen na vás jak to zahrajete, ale Thali (karatha obzvláště kde se všichni pohybujete) má své zvyky, logiku, zvyklosti, zažité ideály a představy, které když se pokusíte bořit, svět nebude příliš nadšený a můžete narazit na překážky. Ale o tom to je ;)

_________________
_______________________________________________
"Dejte muži volnou ruku - a najdete ji někde na sobě." - Mae Westová


Top
Reply with quote  

 Post subject: Re: Hraní paladina
PostPosted: 18:57 23. Aug 2011 
Offline
Bůh
User avatar
 ICQ  Profile

Joined: 13:37 02. Feb 2008
Posts: 2654
Location: Praha
Prasokralik wrote:
Sice tu velkodušně prohlašuješ, že nikomu nic nenutíš, což je v pořádku, ale mezi řádky jde krásně vyčíst "kdo podle toho nehraje, není u mě žádný paladin".


Není paladin tak, jak ho nastavilo ADD a není paladin tak, jak ho svým vzorem tvoří třeba Rytíři úsvitu v čele s hrabětem Lacarantem. U Inkvizice si netroufám soudit, nevidím do jejich organizace. Tudíž v zásadě ano, není ani u mě žádný paladin (!) podle klasifikace paladina (!) z daných pravidel ani z NWN, což neznamená, že nemůže být dobře zahraný nebo mít jiné kvality a na nich si nárokovat titul božího bojovníka/bojovníka víry.

Ale hlavu mu neutrhnu, ani to neopláču. Dala jsem sem tu příručku z jediného, znovu opakovaného důvodu - A to protože většina paladinů, co jsem je tu potkala, jsou paladiné Dei-Ananga nebo Juany, vlastně v 99% jen Světlonoše, na které tato příručka svým zaměřením 100% sedí a pokud budou chtít, mohou do ní nahlédnout a najít inspiraci, jak jsem psala hned v prvním příspěvku.

Vždycky mě fascinuje, jak tady něco nejvíc vadí hráčům, kteří nejenže paladiny/mágy jdoucí na přednášku/dosaď cokoli nehrají, ale ani s tím nemají nic společného, ale cítí se přitom nejvíce dotčeni a omezování:)

A Nalku omlouvám se, ale připomeň mi, kdy že jsi ty hrál něco jako paladina a co s tím máme co dělat my?

Edit: Zrovna Caironovci mi do té příručky dokonale sedí. Uctívali dobré bohy, byli zdvořilí, měli svůj étos, morálku, všechny ctnosti.... škoda že už nejrají:)

_________________
Ryudern Tann - 29 level fňukna, 1 level "muž".
Píšu přesně to, co mám na mysli. Nemohu za to, že někteří čtou to, co mají na mysli oni.
Vrchní prohledávač cizích trezorů, zabavovatel dóz, nejvyšší šátrač ve stolcích a pověřený prohmatávač koberců.


Last edited by Braenn on 19:06 23. Aug 2011, edited 3 times in total.

Top
Reply with quote  

Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 40 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

All times are UTC + 1 hour [ DST ]



Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group  
Design By Poker Bandits