Thalie


Persistentní svět hry Neverwinter Nights
It is currently 15:05 25. Apr 2024

All times are UTC + 1 hour [ DST ]





Post new topic Reply to topic  [ 17 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Bohové a víra v ně
PostPosted: 20:02 01. Mar 2021 
Offline
Šlechtic
 Profile

Joined: 17:24 04. Jan 2016
Posts: 400
Nalkanar wrote:
Právěže to ladí hlavně po RP stránce, kdy bard je jediný arcánový caster, který má léčivou magii, kterou jinak mají jen povolání božského typu.


Ahoj,
Mohu se prosím zeptat, proč to je zrovna Morus? Morus jako bůh léčitel mi přijde poněkud zvláštní. Pokud by to mělo odpovídat nějakým božským předurčením, jako například u kleriků, seděla by tam víc Juana. Ledaže by Morus léčil stylem: pošlete nemocnýmu měch vína, smotek černýho lotosu, nějakou fešnou kurtizánu, zahrajte mu skočnou a von se z toho třeba vylíže.

Edit:
Ještě jsem tedy řádně nastudoval rozdíl mezi arcane a divine magií, a pak už vůbec nerozumím tomu, proč by bard měl ke své magii vůbec potřebovat nějaké božské požehnání. Kor tedy zrovna Moruse, který nemá ani svatyně a vlastně ani modlitby.

_________________
Alkin - potulný minnesänger
Kulik - seržant Isilské Druhé jízdní


Top
Reply with quote  

 Post subject: Re: Dotazy k úpravám
PostPosted: 20:44 01. Mar 2021 
Offline
Ďábel
User avatar
 WWW  ICQ  Profile

Joined: 15:24 23. Jun 2007
Posts: 6754
Location: Severní okraj Středozemě
RainMan wrote:
Nalkanar wrote:
Právěže to ladí hlavně po RP stránce, kdy bard je jediný arcánový caster, který má léčivou magii, kterou jinak mají jen povolání božského typu.


Ahoj,
Mohu se prosím zeptat, proč to je zrovna Morus? Morus jako bůh léčitel mi přijde poněkud zvláštní. Pokud by to mělo odpovídat nějakým božským předurčením, jako například u kleriků, seděla by tam víc Juana. Ledaže by Morus léčil stylem: pošlete nemocnýmu měch vína, smotek černýho lotosu, nějakou fešnou kurtizánu, zahrajte mu skočnou a von se z toho třeba vylíže.

Edit:
Ještě jsem tedy řádně nastudoval rozdíl mezi arcane a divine magií, a pak už vůbec nerozumím tomu, proč by bard měl ke své magii vůbec potřebovat nějaké božské požehnání. Kor tedy zrovna Moruse, který nemá ani svatyně a vlastně ani modlitby.


Taky mi právě moc RP nepřišlo, že:
1) magie "fšech" kleriků je (systémově) "božská", zatímco bardská magie je systémově "prskavkovitá".
2) bardi jsou "talenti od přírody", potažmo potomci draků (možná i démonů), a takhle to bylo roky na Thalii i hráno (v Podtemnu kupříkladu Bard a Prskavka jako dračí bastardi, pokud "neprokázali" opak, tak získal rozsudek smrti, asi jako Tiefling bez "glejtu" v Karathě.

Proto mě to "míchání" barda a kněze po RP stránce zarazilo :D . Ale když to nyní tým najednou překopává a mění tak zažité reálie, inu, proč ne...

...za mě zodpovězeno :ugeek: .

_________________
Síla tě osvobodí! - Sithský kodex, 12.12.2011 (TOR-preorder)
Bylo to peklo! - Error 37, Error 3005, Error 3007, 15.5.2012 (Diablo3)
Až s vámi skončím, nebudete věřit vlastní mysli! - Mesmer, 28.8.2012 (GW2)
Historie umírá s těmi, kteří ji pamatují. - Din Dagor, Mrazen 1147 (EQ)
Tento rok bude začátek konce. - neznámý vojín


Top
Reply with quote  

 Post subject: Re: Dotazy k úpravám
PostPosted: 20:54 01. Mar 2021 
Offline
Šlechtic
 Profile

Joined: 17:24 04. Jan 2016
Posts: 400
Za mě celý tohle pravidlo bude mít jediný efekt. Každý kdo si ho všimne včas, si nastaví Moruse. Každý kdo si ho všimne až v okamžiku, kdy zjistí, že si nepofouká ani odřený kotník, si bude žádat o relevel.
Z RP pohledu se nezmění vůbec nic. Moruse uctí každou písní co někde vyloudí a Morusovi rozhodně nebude vadit, když si při craftu takový bard pronese jedno dvě přání k Nordovi, nebo když Juaně pošle grešli pro potřebné.
Ledaže by WB vadilo, že někdo využívá barda jako suplenta za healera. Na to ale bard nemá ní náhodou. Si neumím představit jak mýmu bardovi někdo pošle list, že se klerik náhle ochuravěl a že ho má zaskočit na výpravě za drakem. Leda by to byl opravdu zlomyslný pisatel sebevrah.

_________________
Alkin - potulný minnesänger
Kulik - seržant Isilské Druhé jízdní


Top
Reply with quote  

 Post subject: Re: Dotazy k úpravám
PostPosted: 22:12 01. Mar 2021 
Offline
Čestný člen týmu Thalie
User avatar
 Profile

Joined: 14:21 13. Feb 2010
Posts: 9273
Location: Brno/"Znojmo"
KaTo, ano, přesně tak. Zaklínači a bardé jsou dle TH lore potomci magických bytostí (nejen draků). A stejně jako zaklínač nemá přístup k léčení, tak roky dřelo v reáliích to, že bard tuto možnost má. Ona ji většina hráčů nevyužívá, protože bard se jede na boosty a mlátičku, ale i tak tam ta možnost byla. Tímto se řeší / snižuje tento neduh, kdy zasazení classy už nenarušuje 100% bardů.

Nicméně prvotním impulzem jsou chystané změny kleriků. Zde jsme museli určit u každého božstva souhrn činností, které lze považovat za příznivé v očích boha a jeho zásad. U Moruse to při hledání byl docela problém, resp. při snaze činnosti přetvořit na systémově rozpoznatelné aktivity došlo k tomu, že skoro vše znělo jako bardí aktivity. Morus zkrátka svým působením a historií ani neláká k nějaké organizované víře a skutečným kněžím jako to má zbytek bohů. Na základě těchto faktorů jsme se rozhodli vyřadit kněze Moruse jako možnost. A popravdě byl svého času masově rozšířený jen kvůli tomu, že dával přístup ke spěchu a vylepšené neviditelnosti.
Z toho pak podědilo pro bardy uctívající Moruse možnost léčit, neboť z hlediska chápání Moruse to bude to nejbližší k jeho kněžím. Další možností je odebrat bardům léčení plošně a brát Moruse jako boha bez tohoto typu vyznavačů.

RainMane, na jednu stranu říkáš, že je nesmysl tahat barda jako léčitele, na druhou stranu prorokuješ, jak si každý kvůli léčení bude brát Moruse. Trošku ti to hapruje. O co ti přesně jde? Že tvá postava přišla o jednu featuru?

_________________
.


Top
Reply with quote  

 Post subject: Re: Dotazy k úpravám
PostPosted: 22:33 01. Mar 2021 
Offline
Šlechtic
 Profile

Joined: 17:24 04. Jan 2016
Posts: 400
Nalkanar wrote:
KaTo, ano, přesně tak. Zaklínači a bardé jsou dle TH lore potomci magických bytostí (nejen draků). A stejně jako zaklínač nemá přístup k léčení, tak roky dřelo v reáliích to, že bard tuto možnost má. Ona ji většina hráčů nevyužívá, protože bard se jede na boosty a mlátičku, ale i tak tam ta možnost byla. Tímto se řeší / snižuje tento neduh, kdy zasazení classy už nenarušuje 100% bardů.

Nicméně prvotním impulzem jsou chystané změny kleriků. Zde jsme museli určit u každého božstva souhrn činností, které lze považovat za příznivé v očích boha a jeho zásad. U Moruse to při hledání byl docela problém, resp. při snaze činnosti přetvořit na systémově rozpoznatelné aktivity došlo k tomu, že skoro vše znělo jako bardí aktivity. Morus zkrátka svým působením a historií ani neláká k nějaké organizované víře a skutečným kněžím jako to má zbytek bohů. Na základě těchto faktorů jsme se rozhodli vyřadit kněze Moruse jako možnost. A popravdě byl svého času masově rozšířený jen kvůli tomu, že dával přístup ke spěchu a vylepšené neviditelnosti.
Z toho pak podědilo pro bardy uctívající Moruse možnost léčit, neboť z hlediska chápání Moruse to bude to nejbližší k jeho kněžím. Další možností je odebrat bardům léčení plošně a brát Moruse jako boha bez tohoto typu vyznavačů.

RainMane, na jednu stranu říkáš, že je nesmysl tahat barda jako léčitele, na druhou stranu prorokuješ, jak si každý kvůli léčení bude brát Moruse. Trošku ti to hapruje. O co ti přesně jde? Že tvá postava přišla o jednu featuru?


Nalku, vůbec mi nejde o to, že moje postava o něco přijde. Já ty léčící kouzla vůbec nepoužívám. Max to základní co je v bardových tricích. A to jen aby si pofoukal bebí. Jen mi to zkrátka RP nesedí. V popisu barda je jasně napsaný, že jeho kouzla jsou závislá na charmu a jsou arcane, nikoliv na wisdom jako divine magie. Je spousta jiných kouzel, která jsou jak arcane, tak divine a dokonce i závisí na jiných vlastnostech, ale efekt mají stejný. Není to jen léčení. Ale jen léčení se toto najednou týká. Poněkud zvláštní.
Co se týká toho Moruse a barda, tak mi nic nehapruje. Nevidím důvod, proč toho Moruse nevzít, zvlášť když jediný co mi dá jiný bůh je, že o něco přijdu.
Asi to tak nebude v kombinaci s klerikem, pokud je taková možná.
Ale tam pokud bych to já chtěl řešit přes RP, tak půjdu ještě dál a zakážu kombinaci jakýchkoliv druhů magie v povoláních. Protože ta RP smysl nedává. Pokud už je postava prosycená božskou magií, těžko bude vstřebávat magii jinou a naopak. Mágové, kteří mají magii coby předmět "vědeckého" zkoumání (založena na intelektu), se těžko sníží k tomu, aby o něco prosili bohy. Resp. každý bůh se na ně vykvajzne, protože než by spoléhali na jeho pomoc, radši se hrabou v knihách a magických artefaktech.
Edit:
Možná by stačilo přesunout bardovi ty léčící kouzla do vyšších kruhů. To by mohlo vyřešit to, že si někdo nakliká pár levelů barda k bojovýmu povolání jen proto aby měl berličku v případě zranění. Jestli se toto tedy děje.

_________________
Alkin - potulný minnesänger
Kulik - seržant Isilské Druhé jízdní


Top
Reply with quote  

 Post subject: Re: Dotazy k úpravám
PostPosted: 22:59 01. Mar 2021 
Offline
Čestný člen týmu Thalie
User avatar
 Profile

Joined: 14:21 13. Feb 2010
Posts: 9273
Location: Brno/"Znojmo"
RainMan wrote:
Nalku, vůbec mi nejde o to, že moje postava o něco přijde. Já ty léčící kouzla vůbec nepoužívám. Max to základní co je v bardových tricích. A to jen aby si pofoukal bebí. Jen mi to zkrátka RP nesedí.

Taky mi to nesedí, ale očividně se nepotkáváme, tak to zkusím vyjasnit. Nutno dodat, že cituješ jakýsi defaultní NWN text, který vychází z FR, takže nemusí být pro TH validní.

RainMan wrote:
V popisu barda je jasně napsaný, že jeho kouzla jsou závislá na charmu a jsou arcane, nikoliv na wisdom jako divine magie. Je spousta jiných kouzel, která jsou jak arcane, tak divine a dokonce i závisí na jiných vlastnostech, ale efekt mají stejný.

Léčení je ale výhradně divine. Výjimku mohou tvořit vysátí životů jako Upíří dotyk (Vampiric touch), ale tam je snad doufám znát ten útočný aspekt a fakt, že to nemá být hlavní zdroj léčení.

RainMan wrote:
Není to jen léčení. Ale jen léčení se toto najednou týká. Poněkud zvláštní.

Viz výše. Léčení je tak specifické, že tím, že ho měl bard dostupné narušoval reálie.

RainMan wrote:
Ale tam pokud bych to já chtěl řešit přes RP, tak půjdu ještě dál a zakážu kombinaci jakýchkoliv druhů magie v povoláních. Protože ta RP smysl nedává. Pokud už je postava prosycená božskou magií, těžko bude vstřebávat magii jinou a naopak. Mágové, kteří mají magii coby předmět "vědeckého" zkoumání (založena na intelektu), se těžko sníží k tomu, aby o něco prosili bohy. Resp. každý bůh se na ně vykvajzne, protože než by spoléhali na jeho pomoc, radši se hrabou v knihách a magických artefaktech.

Není to typická kombinace, ale proč by nemohla být? I mág může být zbožný a uznávat sílu bohů. I v našem světě se někteří vědci přiznávají k tomu, že jsou věřící a jejich výzkum jim nerozporuje víru, nýbrž je v ní utvrzuje. Je to vše o úhlu pohledu. Nicméně jen málokdo si vyvolí sedět na dvou židlích, protože pak nemůže být specializován ani jedním směrem, dokonce je otázka zda by měl takové vlohy. To už je vyjádřeno systémově pomocí atributů a lvlů postavy. Dokážu si velmi živě představit charakter třeba čaroděje-kněze Lilith. Použitelnost toho buildu už je jiný příběh.

_________________
.


Top
Reply with quote  

 Post subject: Re: Dotazy k úpravám
PostPosted: 23:56 01. Mar 2021 
Offline
Šlechtic
 Profile

Joined: 17:24 04. Jan 2016
Posts: 400
Léčení v podobě bardskeho léčení je arcane. Alespoň potud výklad nwn na který odkazuje forum v případě barda. Pokud se na Thalii bere jakékoliv léčení jako výhradně Divine, pak by ho bard neměl mít k dispozici vůbec. Chápu tu berlicku v podobě Moruse jako boha a barda jako nějakého kněze Morusova , leč pokud Morus sám nemá žádnou církev, myšleno organizovanou skupinu uctivacu s hierarchií, pak nemusí mít ani kněze. Ostatně dle jeho popisu v reáliích Thalie k němu opravdu ani kněžstvo nijak zvlášť nesedí.
Děkuji za diskuzi. Za mě zodpovězeno a nemám dalších dotazů na téma bard a Morusovo léčení.

_________________
Alkin - potulný minnesänger
Kulik - seržant Isilské Druhé jízdní


Top
Reply with quote  

 Post subject: Re: Dotazy k úpravám
PostPosted: 11:41 02. Mar 2021 
Offline
Bůh
User avatar
 Profile

Joined: 10:07 13. Mar 2012
Posts: 4376
Nechci moc zasahovat do této vaší skoro až teologické debaty, podle mě bylo vždy vědění v protikladu s vírou (jedno v principu potlačuje druhé viz dějiny), takže RP kombinace klerika a mága by mi zvláštní přišla.

Co se chci ale znova nakousnout je možnost změnit boha u stávajících postav. Rozhodně bych nechtěl někde podřezávat s postavou malý děcka, či nějaké obdobné zhovadilosti (opravdu nadneseně, ještě jste nepřišli přesně s tím, co vyvolenému bohovi udělá radost, aby bylo možné sesílat kouzla), abych se zavděčil bohu :/

PS: předpokládám, že inspirace opět Arelith

_________________
je cosi shnilého ve státě dánském
...ale plíseň je dobrá pro penicilín
z hodně léků však bolí hlava
...a tvoří se závislost
Vhodný čas na odvykací kůru

člen ligy pro zákaz veškerých změn na thalii


Top
Reply with quote  

 Post subject: Re: Dotazy k úpravám
PostPosted: 13:12 02. Mar 2021 
Offline
WB Thalie
User avatar
 ICQ  Profile

Joined: 09:41 01. Sep 2010
Posts: 9754
Barbar321 wrote:
PS: předpokládám, že inspirace opět Arelith

V Arelithu je v tomhle opravdu lehká inspirace, v plánu s jemným náčrtem to bylo ještě předtím než jsem já objevil Arelith (v podstatě o systému zbožnosti se začalo uvažovat ve chvíli kdy se rozhodlo o magických komponentách... tedy snížení magickího levelu Thalie), Arelith spíše pomohl ujasnit některé myšlenky a povrdil, které cesty jsou vadné. Thalie jde vlastní cestou, pantheon je výrazně menší a i vliv bohů na běžné obyvatelstvo je mnohem menší.

Zatím je to ve stavu analýzy, snažíme se definovat a systémově počítat zbožnost vůči každému bohu.


Top
Reply with quote  

 Post subject: Re: Dotazy k úpravám
PostPosted: 13:34 02. Mar 2021 
Offline
Čestný člen týmu Thalie
User avatar
 Profile

Joined: 14:21 13. Feb 2010
Posts: 9273
Location: Brno/"Znojmo"
Barbar321 wrote:
Nechci moc zasahovat do této vaší skoro až teologické debaty, podle mě bylo vždy vědění v protikladu s vírou (jedno v principu potlačuje druhé viz dějiny), takže RP kombinace klerika a mága by mi zvláštní přišla.

Ano, častější jsou případy tmářství, ale to je také součást víry. A mnohem častěji v reálném světě než ve fantasy světech, speciálně na TH zatím neproběhly křížové výpravy schovávající se za vírou apod. V reálném světě jde třeba sledovat jak se zachraňovaly antické spisy byly před křesťany zachráněny směrem na východ a později se zase z východu vrátily.

Barbar321 wrote:
Co se chci ale znova nakousnout je možnost změnit boha u stávajících postav. Rozhodně bych nechtěl někde podřezávat s postavou malý děcka, či nějaké obdobné zhovadilosti (opravdu nadneseně, ještě jste nepřišli přesně s tím, co vyvolenému bohovi udělá radost, aby bylo možné sesílat kouzla), abych se zavděčil bohu :/

Inu a proč tedy tvá postava uctívá toho daného boha, když tohle nechce dělat? Respektive proč jsi to zvolil ty?

_________________
.


Top
Reply with quote  

 Post subject: Re: Dotazy k úpravám
PostPosted: 14:36 02. Mar 2021 
Offline
WB Thalie
User avatar
 ICQ  Profile

Joined: 09:41 01. Sep 2010
Posts: 9754
Barbar321 wrote:
Co se chci ale znova nakousnout je možnost změnit boha u stávajících postav. Rozhodně bych nechtěl někde podřezávat s postavou malý děcka, či nějaké obdobné zhovadilosti (opravdu nadneseně, ještě jste nepřišli přesně s tím, co vyvolenému bohovi udělá radost, aby bylo možné sesílat kouzla), abych se zavděčil bohu :/

Chce to změnit myšlení a nedívat se na to tak že novinka ti nějak uškodí ale spíše že ti dodá něco nového.

My proboha neděláme úprava světa abychom hráčům uškodili, ač si to teda mnozí myslí.


Top
Reply with quote  

 Post subject: Re: Dotazy k úpravám
PostPosted: 14:50 02. Mar 2021 
Offline
Bůh
User avatar
 Profile

Joined: 10:07 13. Mar 2012
Posts: 4376
Nalkanar wrote:
[
Inu a proč tedy tvá postava uctívá toho daného boha, když tohle nechce dělat? Respektive proč jsi to zvolil ty?


Že by proto, že je zrušené podtemno, postava je přenesená a dobrý bůh v podtemnu není to pravé ořechové? Druhá postava je pak zvolena jen jako kopie s lepší vytěžitelností? Že by proto, že nejsem HCRP, ale pouhý RP, který chce mít postavu podle toho, co mu systém umožňuje jako nejideálnější směr pro zaměření hráče? Volba boha byla vnucena systémem právě pro systémový směr postavy. Odstraněním tohoto vynucení by odpadla i volba konkrétního boha (o změnu boha přechodem zpět na domény jsem se tu dříve také již snažil - neuspěšně)

Postava, ať si v herním světě dělá co chce, pokud jí to nebude stát život, ale proč by to měl dělat hráč, který s přesvědčením své postavy nemá nic co společného? (a opravdu mi přijde divné kopírovat charakter hráče do své postavy)

Ale což, šlo jen o dotaz. Jde o to, co bude muset provádět hráč, aby jeho postava mohla nějak hrát. Takže, pokud to nyní není možné nějak nastínit, holt si budu muset s tímto tématem opět vyčkat, až to bude vyhlášeno

_________________
je cosi shnilého ve státě dánském
...ale plíseň je dobrá pro penicilín
z hodně léků však bolí hlava
...a tvoří se závislost
Vhodný čas na odvykací kůru

člen ligy pro zákaz veškerých změn na thalii


Top
Reply with quote  

 Post subject: Re: Dotazy k úpravám
PostPosted: 20:45 02. Mar 2021 
Offline
DM Thalie
User avatar
 ICQ  Profile

Joined: 20:49 21. Jan 2010
Posts: 2779
Location: Tam kde se slunce bojí a měsíc vždy jen nahlédne
Rád bych tady jen hodil vidle do Nalkova a Barbarova porovnávání náboženství ve fantasy a v reálu. Ve fantasy to není víra, ve fantasy ti kněží ví a všichni kolem taky ví, že ti bohové reálně existují (minimálně v tom našem Th fantasy) a skrze ty kněží ventilují nějakou svoji moc. Nemluvě o dalších x způsobech jak do světa svoji power uvolňují i jak ji z něj čerpají.

Tím pádem žádný konflikt víra vs vědění nemůže ve fantasy existovat, protože v obou případech je to vědění. Jestli někdo pobíhá po fantasy světě typu Thalie a vykládá, že bohové neexistují, tak je to prostě jen magor. V lepším případě ignorovaný, v horším případě mu tu božskou přítomnost ve světě někdo mile rád předvede.

A aby se můj příspěvek alespoň tvářil k tématu: tím pádem mág+klerik je úplně legit a k žádnému RP konfliktu nedochází. Pořád je to jen hra a hra se snaží být NĚJAK vyvážená a rozvrstvit schopnosti mezi různé postavy, logicky tak nemůže jít nadrbat všechny super věci do jedné postavičky. I když RP na tom nic nelegit není, tak systémově by to bylo OP. Ono z RP hlediska každý tisíciletý elf, který neumí mistrovsky ovládat zbraň na blízko, luk, a dalších bambilion věcí co se dá naučit cvičením je asi taky dost retardovanej zevl. Ne na každý systém jde natlačit RP logiku, někdy je to prostě jen systém.

_________________
Neliaen Fey de Erestor - paladinka Dei-Anangova "Slušnému vychování tě neučili, tam kde tě matka vyvrhla z lůna?"

QamuIs Heg qaq law' lorvIs yInqaq puS.

"Účelem každého života, je smrt." - Agent Smith

DM Galli - "So you have chosen death." / https://youtu.be/f94qpLdX9eA


Top
Reply with quote  

 Post subject: Re: Dotazy k úpravám
PostPosted: 23:43 02. Mar 2021 
Offline
DM Thalie
User avatar
 WWW  ICQ  Profile

Joined: 21:02 21. Jun 2007
Posts: 4205
Zajímavá debata, tak tedy moje vidle... :)

Je rozdíl mezi věřit na něco a věřit v něco. Věřím, že existuje prezident, ale to neznamená, že věřím prezidentovi. A už vůbec ne, že bych uctíval prezidenta.

Aby někdo byl hluboce věřící, nestačí, že pod tíhou důkazů uzná existenci boha jako pravděpodobnou. A nestačí ani, že uzná, že bohové mají moc a podobně. Potřebuje bohy nebo boha uctívat a to je spíš záležitost srdce, citů, vztahu k bohu a nedá se jen tak racionálně odvodit.

Mág může být zároveň vynikající myslitel a zároveň oddaný věřící plný citu, budující si svůj jedinečný vztah k bohům. Jen to asi nebude tak obvyklé a mnoho bytostí i ve fantasy světě bude jednostranně zaměřených. Málokdo bude renesanční osobnost, vědec, umělec, silák a k tomu ještě silně věřící metafyzik.

_________________
Půlork BU, bývalý šampión arény. BU! UGHR!
Tiefling Merakh a Amadeo Crowley. Aasimar Auriel. Hakavarn Skall Ocellom. Drow Nadas a Malzar Zau'ndar. Elf Melron Sil Naril, hobit Peranoel Thoris, lidé Ramon a Adrian Bach, Taranis a asi dvacet dalších. .o)

Aktivní, kontaktovat kvůli: záseky, questy, aréna a dění v Kel A Hazru


Top
Reply with quote  

 Post subject: Re: Dotazy k úpravám
PostPosted: 02:28 03. Mar 2021 
Offline
Bůh
User avatar
 Profile

Joined: 18:51 02. Apr 2010
Posts: 2956
Galileo Galilei je docela dobrý příklad toho, jak je obecné povědomí o těchhle věcech z větší části jen vyprávění pohádek. Galileo byl křesťan a křesťanská církev neměla s jeho heliocentrismem víceméně žádný problém. S čím ale měli problém byl ten, že ten heretik měl výhrady vůči tomu, že se víno a hostie proměňují v tělo a krev Kristovu.

Isaac Newton byl zase sektář zabývající se alchymií a snažící se vytvořit kámen mudrců.

Hodně těchhle postav bylo v tomhle ohledu "renesanční". To byla nutnost, protože ta odvětví v té době neexistovala v dnešní podobě a tak se čistě jim vlastně ani věnovat nešlo. V té době nešlo snadno nebýt věřící. Jejich pohled na svět se většinou omezoval na vyznávání hlavního proudu nebo vymezování se vůči němu způsobem, který se mu v mnohém podobal.

(DISCLAIMER: Autor neví vlastně vůbec nic a text příspěvku rozhodně není určen jako lékařská či právní rada.)

_________________
Eribor Tanithil - elfský bylinkář a lukostřelec.

Deirdra Monteil - čarodějka z Karathy

Incoherent fire dissipates all contingency.

ZANEPRÁZDNĚN


Top
Reply with quote  

Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 17 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 1 hour [ DST ]



Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group  
Design By Poker Bandits